לא רק נציגות מכרעת: מהם אחוזי ההצבעה במגזר החרדי לרשויות המקומיות?

by מאגר מוחות ניהול אתר
3 months ago
142 Views

אחוזי ההצבעה הארציים בבחירות לרשויות המקומיות נוטים לנוע כמו נדנדה בהתאם לנסיבות, אבל במגזר החרדי אחוזי ההצבעה נשמרים באופן היסטורי בחציון העליון. מבט מעמיק על נתוני ההצבעה לרשויות המקומיות מגלה כי למרות קשיי הדגימה שיש בקרב המגזר החרדי, בפועל כאשר יום הבוחר מגיע הם יוצאים בהמוניהם פעם אחר פעם כדי להשתתף במשחק הדמוקרטי. במאמר זה נציג את ההבדלים בין כמה מהרשויות המקומיות החרדיות הבולטות ונשווה את הנתונים מול ערים אחרות.

מה הם אחוזי ההצבעה במגזר החרדי כאשר מדובר על הבחירות לרשויות המקומיות?

בשביל שיהיה לנו בסיס לנתונים, אנחנו מתחילים את סקירת אחוזי ההצבעה במגזר החרדי מהבחירות האחרונות שהתקיימו לרשויות המקומיות, הלוא הן בחירות 2018. הבחירות באותה השנה התקיימו ב – 30 באוקטובר ואחרי שנים רבות, יום הבחירות שוב לווה ביום שבתון שסייע לעלות את אחוז ההצבעה הכללי. בשטחי 251 רשויות מקומיות התקיימו בחירות באותו יום ומבין כ – 6.5 מיליון בעלי זכות הצבעה, הצביעו בפועל 59.54% (עלייה של 14% לעומת הבחירות המוניציפליות בשנת 2013).

כאשר משווים את אחוזי ההצבעה במגזר החרדי לעומת אחוזי ההצבעה במגזר החילוני אפשר לראות כי ביחס לשיעורי ההצבעה הכלליים, בשכונות חילוניות מצביעים באחוזים נמוכים יותר של כ – 38%, ובשכונות חרדיות מצביעים באחוזים שגבוהים יותר מהממוצע הארצי ב – 65%. בואו ונבחן את אחוזי ההצבעה הגבוהים ביותר בבחירות לרשויות האחרונות.

רשות מקומית אחוזי הצבעה
מודיעין עילית 86.18%
מועצה אזורית שפיר 85.66%
אלעד 83.99%
יבנאל 83.17%
אליכין 80.90%
נתיבות 78.89%
בית שמש 70.71%
בני ברק 70.61%

 

ההבדלים באחוזי ההצבעה בשכונות חרדיות לעומת שכונות חילוניות

קיימות מספר גישות שבהן אפשר לקרוא את המצב שבגינו המגזר החרדי יוצא להצביע באחוזי הצבעה גבוהים יותר מהמגזר החילוני. דפוסי ההתנהגות של המגזר החרדי מתאפיינים באופן קבוע בהשתתפות פעילה ואקטיבית יותר שנובעת מתוך אמונה בצדקת הדרך וציות לאוטוריטות המוסמכות של הקהילה. בשכונות בעלות צביון מעורב של חילונים וחרדים אפשר לראות פערים עצומים כאשר בוחנים ומשווים שכונות מעורבות לעומת שכונות הומוגניות. אחת מהסיבות לכך היא שבשכונות המעורבות ישנה תחושת בהילות שקוראת לכלל התושבים החרדים להילחם על גורלם ועל צביון השכונה, מה שמוביל לאחוזי הצבעה גבוהים מהממוצע הארצי.

כדי לראות את התמונה במלואה, בואו ונבחן את אחוזי ההצבעה בכמה ערים בעלות רוב חילוני מובהק.

אחוזי הצבעה מגזר חרדי ישראל

רשות מקומית אחוזי הצבעה
תל אביב – יפו 46.12%
חולון 46.67%
נתניה 47.85%
רמת גן 48.78%
חיפה 48.85%
גבעתיים 49.72%

סיבות אפשריות להבדלים באחוזי ההצבעה בין המגזר החרדי למגזר החילוני

  • גודל הרשות המקומית – בסקר שערכנו במאגר מוחות כבר בשנת 1998 זיהינו כי ברשויות מקומיות קטנות, האזרח מאמין כי יש לקול שלו יש השפעה גדולה יותר, לעומת התושבים ברשויות מקומיות גדולות שנוטים פחות להתערב בבחירות מתוך אמונה שאין להם השפעה בפועל.
  • מעמד סוציואקונומי – מחקרים רבים לאורך ההיסטוריה בחנו, ועדיין בוחנים, את היחס הישיר שניכר בין מעמד סוציואקונומי נמוך לאחוזי הצבעה נמוכים. ד”ר ניר אטמור פירסם מאמר בשנת 2013 שמראה כי הנתון נכון גם למציאות הישראלית, אך באופן מעט תמוה בבחירות המוניציפליות בישראל אפשר לראות כי מעמד סוציואקונומי נמוך מתבטא באחוזי הצבעה גבוהים.
  • גאוגרפיה – במדינת ישראל יש תחושת קיפוח עזה בפריפריה הגאוגרפית והדבר מתבטא מאוד באחוזי ההצבעה הגבוהים שיש ברשויות הפריפריאליות. בהשוואה לערים מרכזיות שבהן אחוזי ההצבעה עומדים על ממוצע של כ – 40%, בערים המרוחקות מהמרכז אחוזי ההצבעה עומדים על ממוצע של כ – 60%.

מכון המחקר מאגר מוחות מציע סקרי בחירות ודעת קהל מקיפים ומעמיקים שחושפים את הנתונים המדויקים ביותר. צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת פרטים נוספים.