סקרי בחירות לרשויות 2023: מיהם הערים בעלי אחוזי ההצבעה הגבוהים ביותר?

by מאגר מוחות ניהול אתר
3 months ago
684 Views

נכון שיש עוד זמן עד לבחירות לרשויות המקומיות שאמורות להתרחש במרבית הערים ב31 באוקטובר 2023 , אבל כמכון סקרים אנחנו יכולים להגיד לכם שככל שמתחילים להתכונן זמן רב מראש כך אפשר לקבל תוצאות איכותיות יותר. מה שצריך להבין בכל הקשור לסקרי בחירות לרשויות 2023 זה שאנחנו מתחילים את ביצוע הסקרים כשנתיים לפני הבחירות כדי שנוכל לראות מגמות ושינויים בדפוסי ההצבעה שיעזרו לנו לגבש תמונה רחבה יותר ולהסיק מסקנות מדויקות יותר. אבל במאמר זה אנחנו רוצים להתייחס לאחת השאלות הבוערות ביותר בכל סבב בחירות וזה כמובן אחוזי ההצבעה.

על הבחירות לרשויות המקומיות

מספר האנשים הזכאים להצביע לרשויות המקומיות עמד בבחירות האחרונות על יותר משישה מיליון בני אדם. בשונה מהבחירות לכנסת, לרשויות המקומיות יכולים להצביע גם תושבי קבע ואנשים שהם לא אזרחים, וכן גיל ההצבעה נמוך יותר ועומד על 17 שנים. חשוב להגיד בהקשר זה כי בבחירות לרשויות המקומיות אחוזי ההצבעה נמצאים בירידה מתמדת כבר שנים וכיום פחות ממחצית מהישראלים מממשים את זכות ההצבעה שלהם בבחירות לרשויות המקומיות.

מה זה אחוזי הצבעה?

אחוז ההצבעה הוא נתון שאומר לנו כמה אנשים מתוך כל הזכאים הצביעו בפועל. נגיד שיש אלף איש שזכאים להצביע בבחירות מסוימות ומתוכם 600 איש הלכו בפועל להצביע ביום הבחירות. במצב שכזה אחוזי ההצבעה בפועל עומדים על 60%.

מה זה אחוזי הצבעה בחירות 2023

צפי אחוזי הצבעה בחירות לרשויות 2023

לפני שנצלול אל הרשימות שהכנו בקשר לצפי אחוזי ההצבעה לבחירות לרשויות המקומיות בשנת 2023 חשוב לנו להדגיש כי מדובר על הערכה המבוססת על פי השינויים בדפוסי ההצבעה שנרשמו בבחירות לרשויות המקומיות ועל כמה עובדות היסטוריות שמוכחות בכל סבב בחירות מחדש – במגזר הערבי מצביעים יותר, בפריפריה מצביעים יותר וככלל אצבע ככל שהרשות המקומית קטנה יותר כך כמות המצביעים גדולה יותר.

  • מודיעין עילית – בכל מערכת בחירות ברשויות המקומיות, וגם בבחירות הארציות למען האמת, מודיעין עילית ניצבת בחלק העליון של אחוזי ההצבעה עם קרוב ל – 90% מבעלי זכות ההצבעה שמממשים אותה בפועל.
  • נתיבות – אומנם בין הבחירות של שנת 2013 והבחירות של 2018 נרשמה ירידה במגמת אחוזי ההצבעה בנתיבות, אך עדיין מדובר על יישוב שבו אחוזי ההצבעה מתקרבים באופן קבוע ל – 80%.
  • חריש – היישוב הצעיר חריש אומנם לא קיים שנים רבות, אך הפוליטיקה המקומית שם גועשת כאילו הייתה קיימת עשורים. על הפרק נמצאת ההוויה של העיר וכפועל יוצא מכך כל אחד מהצדדים רואה בבחירות לרשויות המקומיות כהזדמנות להכריע את המלחמה והצפי שלנו שאחוזי ההצבעה יגיעו לסביבות ה – 83%.
  • יבנאל – עוד יישוב חרדי שבו אחוזי ההצבעה הם מהגבוהים בישראל הוא יבנאל. אחוזי ההצבעה חוצים שם באופן מסורתי את רף ה – 80% ובשלוש מערכות הבחירות אפשר לראות כי מגמת העלייה הזו נמשכת באופן קבוע.
  • מגדל – במגדל המצב דומה במקצת לחריש וגם שם נדמה לבוחרים כי עתיד הרשות המקומית נמצא על הפרק, אך שם אחוזי ההצבעה טרם חצו את רף ה – 80% ולערכתנו גם השנה הם לא יחצו אך בהחלט יעשו עוד צעד שיקרב אותם לשם.

סיבות לאחוזי ההצבעה הנמוכים ברשויות המקומיות

המכון לדמוקרטיה עסוק כבר שנים רבות בניסיון לפצח מדוע אחוזי ההצבעה לרשויות המקומיות נמוכים באופן משמעותי מאחוזי ההצבעה לבחירות לממשלה ולהלן כמה מהמסקנות הבולטות:

  • הפרדת הבחירות המקומיות מהבחירות הארציות הביאה להיווצרות של רשימות עצמאיות ולירידה באחוזי ההצבעה.
  •  ביטול יום השבתון בבחירות המוניציפליות שנקבע בשנת 93′ הביא לירידה של 3% באותה השנה ומאז הירידה נמשכת. חשוב לציין כי בבחירות 2018 הוחזר יום השבתון ובאותן בחירות נרשמה עלייה מהותית באחוז ההצבעה.
  • המחשבה כי לבחירות לרשויות המקומיות אין חשיבות בפועל.
  • השחיתות הגואה ברשויות המקומיות.

להזמנת סקרי בחירות לרשויות המקומית לקראת 2023 – צרו איתנו קשר.