איך בונים סקר? המדריך המלא

by מאגר מוחות ניהול אתר
2 months ago
177 Views

לבנות סקר היא לא פעולה פשוטה. מדובר על הליך מורכב שיש לשלב בתוכו משתנים רבים, תוך כדי שמירה על כללים מדעיים שמאפשרים את הבחינה האובייקטיבית של התוצאות. בצורתו הפשוטה ביותר סקר הוא כלי לאיסוף מידע ולמעקב אחר אירועים ותנודות באוכלוסייה. כמכון מחקר אשר משתמש בסקרים באופן תדיר, אנחנו רוצים להציג בפניכם את המדריך המלא לאיך בונים סקר.

מה צריך לדעת על בניית סקר?

עוד לפני שנתחיל לדבר על השלבים השונים של בניית סקר, אנחנו רוצים לדבר על שלבי ההכנות שיש לבצע לפני כן. הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות זה להבין בדיוק מה אנחנו רוצים לבדוק ומי הם הנסקרים שיש לסקור. חשוב לבצע בדיקות מקיפות בנושא זה, שכן שגיאה בהליך הזה תביא לתוצאות שגויות שלא יסייעו לנו יותר מדי. עוד לפני שנתחיל בבניית הסקר אנחנו רוצים לבנות פרופיל מדויק של הנסקרים כדי שנוכל לבצע פילוח מדויק שיהווה את הבסיס לסקר העתידי.

אחרי שהבנו מה מטרות הסקר, מי קהל היעד וכיצד עלינו לדגום אותו בצורה שתייצג את המכלול, אנחנו עוברים לבחירת כלי המחקר שבו נשתמש. השאלה הראשונה היא האם להשתמש בסקר מחקר כמותי או איכותני, אך על פי ניסיוננו אנחנו יכולים להגיד כי בדרך כלל מומלץ לשלב בין שתי הגישות כדי להגיע לתוצאות הנאמנות ביותר למציאות. השאלה השנייה תעסוק בכמות הנסקרים במדגם שלנו. זוהי שאלה חשובה אשר חלק הארי ממנה נעוץ בגודל התקציב שכן סקירה רחבה יותר מייצרת תשובות מדויקות, אך היא כרוכה בהוצאות גדולות יותר.

בניית סקר – ניסוח השאלות ואופי המדגם המייצג

לאחר שסיימנו את המחקר המקדים שלנו וביססנו את קבוצות המיקוד הרלוונטיות ואת גודל המדגם המייצג הדרוש לנו, אנחנו יכולים לעבור לשלב הבא של בניית הסקר בפועל. העבודה על השלב הזה מתחלקת לשני רכיבים עיקריים – בניית המדגם ובניית השאלות.

בניית השאלות – לא משנה אם אנחנו מבצעים סקר שביעות רצון או סקר בחירות, כל השאלות שננסח צריכות להתאים לשאלת המחקר הראשית שלנו. שאלת המחקר המרכזית צריכה להיות קשורה בטבורה למטרות המחקר והיא צריכה להציג זאת באופן ברור, אך חשוב לנסח את השאלה באופן שאינו מוביל את הנסקרים לכיוון של תשובה ספציפית. השאלות שלנו צריכות להוביל את המשיב כך שיענה על הנושאים אותם אנחנו סוקרים, אך בשום פנים ואופן אין להוביל אותו לתת תשובה ספציפית.

בניית המדגם – עוד חלק חשוב שיש בבניית סקר הוא השלב שבו אנחנו בונים את המדגם שאותו נסקור. בהרבה מקרים השיטה שבה נבצע את הסקר תשפיע על המדגם ולכן חשוב להתאים את השיטה למדגם. למשל אם אנחנו רוצים לסקור פנסיונרים בבתי אבות, כנראה שלא נשתמש בסקר אינטרנטי אלא בסוקר שיגיע אל המתחם בגפו.

כתיבת סקרים

האם שווה לי לבנות סקר בעצמי?

ההסבר שנתנו עד לשלב זה הוא הסבר מתומצת להפליא, בתוך כל הנושאים האלו קיימים עוד עשרות תתי נושאים ומונחים מקצועיים שחסכנו מכם. החוקים המתודולוגיים על הכלים המדעיים שבהם משתמשים כדי לבנות סקרים לא באמת מעניינים את מרבית האנשים, זאת בדיוק הסיבה שאנחנו במאגר מוחות עומדים לרשותכם בכל סקר ושאלון שתרצו לייצר.

באמתחתנו ניסיון מקצועי של עשרות שנים, בהם בנינו וביצענו מאות אלפי סקרים בעבור גורמים רבים. באפשרותנו לייצר כל סקר ולהביא תוצאות מדויקות עם אחוז הסטייה הסטטיסטית הנמוך ביותר. צרו איתנו קשר עוד היום כדי שנוכל להתחיל ולעבוד בשיתוף פעולה גם איתכם.