ההבדל בין מחקר כמותי לאיכותני ושיטות מחקר

by מאגר מוחות ניהול אתר
2 years ago
11153 Views

כשאנו, או כל מכון מחקר, ניצבים בפני מחקר שוק או כל עריכת מחקר מדעי סטטיסטי אנו ניצבים אל מול בחירה ראשונית ובעלת השלכות רחבות על שאר תהליכי המחקר אותו נבצע. השאלה הינה באיזו שיטת מחקר עלינו לבחור, מחקר כמותי, מחקר איכותני או מחקר המשלב את שתי הגישות הללו.

התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית והיא משתנה בהתאם לפרויקט, יש לדון ולתת חשיבות ליתרונות והחסרונות הכרוכים בנקיטה ובחירה בכל אחת מן האסכולות הללו. אך לפני שנוכל להרחיב ולדון בכך עלינו לגשת ולחזור אל הבסיס של כל אחת מהגישות ולהבין לעומקם את שני סוגי המחקרים הללו וההבדלים בין מחקר כמותי למחקר איכותני.

מחקר כמותי – Quantitative Research

זוהי השיטה הוותיקה יותר מבין שתי השיטות. שיטת המחקר הכמותי מבוססת על האמונה כי העולם הינו אובייקטיבי, דהיינו ניתן למדידה ללא תלות במבצע המחקר, השיטה הזו נעזרת במדדים מספריים ועל בסיס עובדות וראיות הניתנות לצפייה ולגבייה. לרוב, כשאנו נוקטים בגישת המחקר הכמותי נקיים סקרים על מנת לגבות נתונים על בסיס חתך רחב אשר יעניק לנו הבנה של כלל החברה, את הנתונים הללו ננתח בעזרת כלים סטטיסטיים ובאמצעותם נבחן את ההשערות ונוכל לבצע ניתוח וחיזוי של צרכי הלקוח, דפוסי התנהגות, מערכות המלצה ועוד אינספור נתונים אשר מעניקים לנו הבנה עמוקה ורחבה של התחום הנחקר.

האלמנטים המרכזיים במחקר כמותי:

  • איסוף נתונים – עריכת סקרים, איסוף נתונים ממאגרי מידע שונים.
  • ניתוח הנתונים- שימוש בכלים סטטיסטיים מדעיים

מכון סקרים

מחקר איכותני – Qualitative Research

שיטה זו הפכה בשנים האחרונות לטרנדים ופופולרית מאוד אך זה מגיע כמובן עם מבקרים רבים שגורסים כי שיטה זו בעייתית וחלקית. בשונה מן המחקר הכמותי, שיטת המחקר האיכותני אינה מבוססת על נתונים מספריים ומדידים, שיטת המחקר הזו מביטה ובוחנת את המשמעויות, התכונות, הסימנים והמטפורות שמאחורי המספרים. המטרה הינה להבין את הסיבות שהובילו לתופעה מסוימת או לנטייה צרכנית כלשהי. במקום לנתח חתך רוחבי אנו נוקטים בהתבוננות פנימה, בהבנה עמוקה יותר של כל בחירה והתנהגות ומתן פתרונות המבוססות על מחקר מעמיק ומדוייק.

לרוב נשתמש במחקר האיכותני כמחקר משלים לשיטת המחקר הכמותי או כמחקר מקדים וקביעת קטגוריות מחקריות בעבור מחקר כמותי.

האלמנטים המרכזיים במחקר איכותני:

  • איסוף נתונים – קבוצת מיקוד, לקוח סמוי, תצפיות, ועוד שיטות של איסוף נתונים פרטניים.
  • ניתוח נתונים – בחינה של התוצאות והבנת החיבורים ביניהם והגורמים שהובילו להן.

שילוב המחקר הכמותי והמחקר האיכותני

כמכון מחקר בעל ניסיון של שנים בקיום כל סוגי המחקרים, כצוות המורכב מאנשי אקדמיה המתמחים בשיטות מחקר ועיבודים סטטיסטיים וכיועצים וחברי דירקטוריון בחברות רבות אנו מסוגלים להעניק לך את השילוב המנצח בין האקדמיה לבין השטח, בין הרעיון לביצוע מוצלח.

אנו מאמינים כי שני הענפים הרחבים הללו של שיטות מחקר חוברים להם יחדיו ומייצרים את עץ הדעת שממנו ניתן להגיע לתובנות המושכלות והיסודיות ביותר. על ידי שילוב השיטות אנו מסוגלים לכפות על הנקודות החלשות של כל שיטה וליהנות מהיתרונות של שתיהן.

מעוניינים בקיום מחקר כמותי או מחקר איכותני? צרו עמנו קשר עוד היום במאגר מוחות ונשמח לקבוע עמכם שיחה או פגישה ולהבין לעומק את הצרכים והרצונות שלכם על מנת שנוכל .
להתאים את שיטת המחקר היעילה ביותר לשאלה שלכם.

אם גם אתה מעוניין במכון מחקר שילך עמך יד ביד ויסייע לך לפרוץ קדימה, חברה שתנצח גם את הטעות הסטטיסטית, אנחנו במאגר מוחות מחכים לשמוע ממך עוד היום.
כל מה שצריך לעשות זה לחייג אלינו ל 03-5726000 או ליצור קשר באמצעות האתר