האם בבחירות 2023 לרשויות תצאו להצביע?

by מאגר מוחות ניהול אתר
3 months ago
133 Views

בשונה מהבחירות לכנסת, הבחירות לרשויות המקומיות מתקיימות בכל חמש שנים ביום ג’ השלישי לחודש חשוון (במידה והשנה שלפני שנת הבחירות היתה שנה מעוברת, יקויימו הבחירות ביום ג’ הראשון בחשוון) ובפעם הבאה שנתבקש לממש את חובתנו הדמוקרטית תהיה ב-31.10.223 בבחירות לרשויות המקומיות. מאז קום המדינה אחוזי ההצבעה בבחירות המוניציפליות מהוות את אחד האתגרים המהותיים שעומדים בפני המחוקק הישראלי והשאלה הקבועה היא כיצד לגרום לאנשים לצאת ולהצביע בפועל. אז אומנם יש עוד שנה עד למועד הבחירות, אבל החלטנו כבר מעכשיו לנסות להתמודד עם השאלה – האם בבחירות 2023 לרשויות תצאו להצביע?

מה שונה בבחירות לרשויות לעומת הבחירות לכנסת?

מחקרים רבים נכתבו על ההבדלים בין הבחירות השונות ועל מידת היחס של התושבים לכל אחת מהבחירות השונות שיש לו את הזכות להן. בעוד הבחירות לכנסת כוללות תעמולת בחירות מאסיבית והתעסקות כלל ארצית, בבחירות לרשויות הכול מתקיים בקנה מידה קטן יותר. אחת הסיבות לכך שקיימת הפרדה ברורה בין הבחירות לרשויות והבחירות הארציות היא כי בכנסת חוששים שההצבעות ישפיעו זו על זו ואם הבוחרים ידרשו להצביע באותו היום לשתי הרשויות אז שיקולים זרים ישפיעו על הבחירה.

כיום המצב לקראת בחירות 2023 לרשויות הוא כזה שבו קיימות המון רשימות עצמאיות שלא משתייכות למפלגות מהפוליטיקה הארצית. בהרבה מקרים הפוליטיקה המקומית מנצחת את הפוליטיקה הארצית וכאשר מועמד מסוים לא נבחר להוביל רשימה של מפלגה גדולה הוא עשוי להקים רשימה עצמאית ולהתחרות בעצמו. המצב הזה הביא לריבוי מפלגות בפוליטיקה המקומית ולשחיקה של הציבור מרוב התפלגויות ופיצולים שמובילה לשאננות.

בחירות 2023 לרשויות האם תבציע

מה הצפי לבחירות 2023 לרשויות המקומיות?

אם נשפוט על פי אחוזי ההצבעה בשנים האחרונות נראה שהלכה למעשה כל האפשרויות פתוחות. בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות נרשמה עלייה של 8% באחוז המצביעים וכ – 66% מהישראלים בעלי זכות ההצבעה מימשו אותה. אך המגמה של היחלשות אחוזי ההצבעה בערים הגדולות נמשכת בצורה מדאיגה כבר עשרות שנים.

להלן כמה תחזיות שונות לקראת הבחירות לרשויות המקומיות:

  • אחוזי ההצבעה ברשויות הקטנות ביותר ישמרו על מגמת העלייה שלהם וביישובים חרדיים רבים נראה את חציית רף 90% נחצה.
  • מספר הנשים בפוליטיקה המקומית ימשיך לעלות והערכות מדברות על כ – 90 נשים שעומדות להתמודד על התפקידים הבכירים ביותר ברשויות המקומיות.
  • מספר הרשויות המקומיות בהן ייערך סיבוב שני צפוי גם הוא לעלות ואפילו לחצות את 60 הרשויות המקומיות שבהן התושבים ייקראו להצביע פעם נוספת כדי להכריע את הבחירות.
  • שינויי הדורות יימשכו ויותר ראשי עיריות ומועצות וותיקים ייאלצו להיפרד ממושבם.
  • כל עוד יום השבתון שחזר לראשונה בבחירות 2018 לרשויות יישמר, הצפי הוא שאחוזי ההצבעה ימשיכו במגמת העלייה שנרשמה לעומת בחירות 2013.
  • מספר המשתתפים בבחירות 2023 צפוי לשבור את השיא פעם נוספת לאחר שבבחירות הקודמות הוא עמד על 6,653,808.

האם תצאו להצביע בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות בשנת 2023?

כדי להבטיח את דיוק תוצאות הסקרים, התחלנו במאגר מוחות לאסוף נתונים כבר זמן רב לפני הבחירות. כבר בימים אלו אנו מבצעים סקרי דעת קהל בקרב מצביעים פונטציאליים ומגבשים את האסטרטגיות השונות שעומדות בפנינו לדגימת המצביעים האולטימטיבית. כמדי תקופת בחירות, גם הפעם אנו מבצעים הערכות ושינויים במדדים השונים בהתאם לשינויים בגודל האוכלוסייה ובהרכבה.

אנחנו מקווים להמשיך ולדייק בתוצאות גם הפעם בעזרת עבודה קפדנית ומדויקת ששמה בראש סדר העדיפויות את קבלת התשובות הכנות ביותר. כדי להתגבר על כשלים ובעיות שעלולים לצוץ בעת ביצוע סקרי בחירות, אנחנו נוקטים באמצעי הבטיחות המקסימלים ועל כך אנו מבצעים עוד בדיקות איכות וגיבויים שונים. צרו איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים על האפשרות שנבצע בעבורכם סקר בחירות בבחירות לרשויות 2023.