ההשפעה של הבינה המלאכותית על עולם הסקרים

by מאגר מוחות ניהול אתר
8 months ago
199 Views

לא צריך ללכת רחוק מדי כדי להיזכר בעולם שלפני הבינה המלאכותית, אחרי הכול מדובר על כחצי שנה שבמהלכה הפך ה – AI למגמה המרכזית בעולם הטכנולוגיה. בינה מלאכותית משפיעה על חיינו בכל אספקט שהוא, מהסלולרי שלנו ועד לאופן שבו חברות ועסקים פועלות. מדובר על שדרוג מהותי של חיינו וקפיצת מדרגה בשימוש שלנו במכונות שמסוגלות ללמוד, להתפתח ולהתאים את עצמן באופן אוטומטי. אך אותנו, כמכון סקרים, מעניינת השאלה – איך הבינה המלאכותית משפיעה על עולם הסקרים? הסקרים הם כלי חשוב לאיסוף מידע ולהבנה מעמיקה של קהלי יעד שונים, אך זה מכבר שעולם הסקרים מתמודד עם אתגרים רבים כמו נתונים לא מדויקים, או שיעורי השתתפות נמוכים. הבינה המלאכותית נדמית כפתרון יעיל לאתגרים אלו ובמאמר זה נסקור את מה, שאולי, עתידה להיות השפעת ה – AI על סקרים.

מאגר מוחות הוא מכון המחקר והסקרים המוביל בישראל, אשר סקריו מסוקרים באופן תדיר בגופי התקשורת השונים ומשמשים כראייה משפטית בבתי המשפט. לאורך השנים סייענו לחברות, ארגונים ומפלגות לבצע בדיקות היתכנות ומחקרי שוק מקיפים. לקבלת פרטים נוספים, אתם מוזמנים ומוזמנות ליצור איתנו קשר.

השילוב של בינה מלאכותית בביצוע סקרים

הבינה המלאכותית היא לא רק כלי שמשפר את חוויית המשתמש באפליקציות השונות או מסייע לרובוטים לבצע פעולות מורכבות. הבינה המלאכותית מסוגלת להשתלב בסוגי מערכות שונות ולספק פתרונות חדשניים לבעיות ישנות שעולם הסקרים סובל מהן. כבר כיום אנחנו רואים כיצד ה – AI מאפשר לנו לנתח את תשובות המשתתפים בזמן אמת ולסרוק מערכות נתונים עצומות במהירות. כך למשל חברת הייניקן הייתה מהראשונות לשלב בינה מלאכותית בסקרים ועל ידי התאמה אישית של השאלות, שמבוצעת על ידי בינה מלאכותית שמאפיינת את הלקוחות במהירות ומשתנה בהתאם לאדם הספציפי, וזיהוי של תשובות לא אמינות או לא עקביות הצליחה להגביר את שיעור ההשתתפות בסקרים ולקבל נתונים איכותיים ומדויקים יותר.

האתגרים שבשילוב בינה מלאכותית במכוני סקרים

יתרונות שילוב הבינה המלאכותית בסקרים

בנקודת הזמן שבה אנחנו עומדים כיום, קשה עדיין לזהות כיצד תשתלב הבינה המלאכותית בביצוע סקרים באופן שוטף, אך אנחנו יכולים כבר עתה לראות כמה יתרונות לשילוב זה. להלן ארבעת היתרונות המהותיים שבהם ה – AI יכול לסייע ולשפר את איכות תוצאות הסקרים –

 • שיפור שיעור ההשתתפות בקרב קהלים צעירים:
  הקהל הצעיר נחשב באופן מסורתי לאחד הקהלים הקשים ביותר לדגימה ולסקירה. זהו קהל שמתפרס על פני מגוון רחב של פלטפורמות, כזה שאינו נענה בקלות להקדיש מזמנו למען סקרים וקנאי לפרטיותו. בעזרת היכולת של הבינה המלאכותית לאפיין במהירות את האדם שאיתו היא משוחחת, היא מסוגלת לשנות ולהתאים את השאלות ואת אופייהן כדי להגביר את שיעור ההשתתפות בקרב קהלים צעירים, וקהלים אחרים כאחד.
 • איכות התוצאות משתפרה בעזרת דיוק ואמינות גבוהה יותר:
  בהיותה של הבינה המלאכותית מבוססת על שפה ועל תבניות, היא מסוגלת לזהות בצורה הטובה והמדויקת ביותר תשובות שאינן אמינות או אינן רלוונטיות. המערכת לומדת את דפוסי השפה ואת הרגלי השיח, ועל ידי כך היא יודעת להתעלם מנתונים חשודים (או לסמן אותם עבור בן אנוש).
 • אוטומטיזציה וזמן תגובה מהיר:
  אם בעבר איסוף הנתונים וניתוחם היה יכול לקחת שעות ארוכות ואף ימים, הבינה המלאכותית מסוגלת לעשות פעולות אלו בשניות ותוך כדי שהסקר מבוצע. המערכת מסוגלת לקחת את התשובות ואת הנתונים שמתקבלים ובזמן אמת לסדר אותם ולהעביר אותם לגורמים הרלוונטיים כדי לחסוך זמן יקר בהמשך.
 • עיבוד ביג דאטה וניתוחו:
  עוד יתרון שיש לבינה המלאכותית על בני האדם הוא נעוץ ביכולת שלה לעבור על כמויות עצומות של מידע בזמן קצר. הבינה המלאכותית מסוגלת לעבור ולעבד מידע במאית הזמן שייקח לבן אדם, ולספק לנו ניתוח מדויק ותובנות שאולי לא היינו שמים לב אליהם. בעזרת היכולת של המערכת לזהות דפוסים, מגמות וקשרים היא חושפת אותנו לאלמנטים נוספים ומשפרת את איכות הסקר.

האתגרים שבשילוב בינה מלאכותית במכוני סקרים

בעוד הבינה המלאכותית מציעה לנו אפשרויות רבות לשפר את איכות הסקרים שלנו, ישנם אנשים שחוששים משילובן ובחלק זה אנחנו מעוניינים לדון באתגרים המשמעותיים שעלינו להתמודד איתם כדי ששילוב זה יצליח.

 • דיוק ואמינות המידע:
  אנחנו לא יודעים לחזות את העתיד, אך נכון לרגע כתיבת שורות אלו, מערכות בינה מלאכותית נוטות לעוות מידע או לספק תשובות ש”מתכתבות” עם עובדות. המערכת עשויה לפרש מידע בצורה שגויה או להתעלם מגורמים מסוימים שעשויים להשפיע על התוצאות וכך למעשה להשפיע על אמינות התוצאות שיתקבלו.
 • האקרים ופריצה למערכת:
  ככל שאנחנו הולכים ומסתמכים יותר על מכונות ועל מערכות שיבצעו את עבודתנו, כך אנחנו פתוחים יותר לחדירה של האקרים ושל גורמים עוינים. מעבר לסכנה שעלולה להיות מגניבה של מסדי נתונים, פריצות וחדירות למערכות הבינה המלאכותית עשויות להשפיע על מחקרים ועל סקרים ולגרום לתוצאות הרסניות.
 • צורך באדם שיפקח על התהליך ועל התוצאות:
  למרות האוטומציה והתחכום הרב של מערכות הבינה המלאכותית, עדיין קיים הצורך בהתערבות אנושית ובהשגחה של אדם שיפקח וילווה את התהליך.

כפי שאפשר לראות, שילוב של AI בסקרים הוא דבר שבהחלט עשוי לסייע לנו לדייק את עבודתנו ולשפר את השירותים שאנחנו מעניקים ללקוחותינו, אך חשוב לשים לב גם לבעיות שעלולות לצוץ ולזכור כי מדובר על כלי אחד מיני רבים שבו אנחנו במאגר מוחות משתמשים. צרו איתנו קשר עוד היום כדי לשמוע על השירותים שלנו ולהבין כיצד הם יכולים לסייע לעסק שלכם.