מה ההבדל בין עד מומחה לבין סקרי דעת קהל כראייה משפטית?

by מאגר מוחות ניהול אתר
3 months ago
138 Views

אומנם אנחנו לא משרד עורכי דין, אבל כאחד ממכוני המחקר והסקרים המובילים בישראל יצא לנו לא פעם ולא פעמיים להתייצב בבית המשפט כדי לתפקד על תקן של עדים מומחים או כדי להציג סקר שערכנו כראייה משפטית. הנושא של שימוש בסקרים בבתי משפט הפך בשנים האחרונות לנפוץ ומדובר יותר, אך בכל זאת נותר בלבול מסוים בכל הקשור להבדלים בין עד מומחה שהוא סוקר במקצועו לבין שימוש בסקרי דעת קהל כראייה משפטית ואת הבלבול הזה ננסה לפתור במאמר הזה.

סקרי דעת קהל כראייה משפטית

הדבר הראשון שחשוב להתייחס אליו בכל הקשור לסקרי דעת קהל כראייה משפטית הוא שהסקר חייב להתבצע בדרכים מדעיות ובצורה אמפירית ושקופה שאפשר לבחון לאחר מכן. אם סקר לא נעשה בצורה ראויה, השימוש בו בבית משפט כראייה יכול לפגוע בסיכויי ההצלחה ולכן חשוב מאוד לבחור בחברת סקרים רצינית עם רקורד מוכח בנושא.

המהות של סקרי דעת קהל המשמשים כראייה בבתי משפט היא להראות את חומרת הפגיעה או ההשפעה של הנושא הנדון על האוכלוסייה. כדי להדגים את השימוש שנעשה בסקרי דעת קהל בהקשר זה נציין את פרשת “הסיליקון בחלב תנובה” שבהכרעת הדין כתב מפורשות כבוד השופט ד”ר עמירם בנימני – “על רקע זה אפשר להבין את ממצאי הסקרים, הממחישים את עוצמת הפגיעה בצרכנים ואת תגובתם הנפשית והרגשית לעובדות שהתבררו”. במקרים שבהם אין לנו דרך להעריך את כמות הנפגעים, או כמו במקרה של פרשת הסיליקון בחלב כאשר אין לנו כיצד לאתר את כל רוכשי החלב, האפשרות של שימוש בסקר דעת קהל כראייה משפטית היא הטובה ביותר.

מתי משתמשים בעד מומחהובראייה משפטית

עד מומחה מטעם חברת סקרים

לפי ההגדרה המשפטית עד מומחה הוא כל מי שמביא לבית המשפט את נושא מומחיותו הספציפי בהקשר של תביעה הנידונה בו. העד המומחה לא חייב שברשותו יהיה מידע קונקרטי בכל הקשור לתיק או לעובדות המרכזיות שבו, אלא הוא צריך להעשיר את בית המשפט בידע רלוונטי למקרה שמגיע מניסיונו וממומחיותו.
בכל הקשור לביצוע סקרי שביעות רצון וסקרי דעת קהל בהקשר המשפטי, הסקרים עצמם הם חומר גלם ראייתי שמוצג בפני השופט ובית המשפט. אך כדי להפיח חיים בנתונים הסטטיסטיים היבשים, צריך שיהיה גם עד מומחה מטעם חברת הסקרים שיידע להעניק פרשנות והסברים שיבהירו את ממצאי הסקר.

מתי משתמשים בעד מומחה ובסקרי דעת קהל?

  • תביעות ייצוגיות
  • קניין רוחני וסימנים מסחריים
  • תביעות צרכניות
  • תביעות נזיקין
  • הוצאת דיבה ולשון הרע
  • מחלוקת עסקית
  • מחאות ציבוריות ומאבקים אזרחיים

לסיכום: אז מה ההבדל?

בעוד סקרי דעת הקהל הם ראייה פיזית שאפשר להקנות לה פרשנויות שונות, עדותו של עד מומחה היא כזו שבית המשפט נוהג לקבל בכובד ראש. בדין הישראלי נהוג להתייחס לעד מומחה ככזה שמייצג את בית המשפט והוא אינו קשור בדמו לאף אחד מהצדדים המעורבים בתביעה. התפיסה הזו נובעת מכך שבית המשפט מכבד את תחום מומחיותו של העד ומקבל את העובדה שבנושא הספציפי הזה העד הוא האורים והתומים ולשופטים יש מה להפנים וללמוד ממנו. אם בחרתם להשתמש בעד מומחה שמגיע מתחום הסקרים, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי ביצוע סקר ולאחר מכן על הסוקר להציג את הסקר ואת המתודולוגיה שלפיה נערכו המדגמים וחישוב התוצאות.

מכון המחקר מאגר מוחות הוא מהמובילים בארץ במתן עדויות מומחה בפני בתי משפט על בסיס סקרי דעת קהל ונתונים סטטיסטיים. צרו איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים.