סקרי דעת הקהל בעולם על אופן הטיפול במשבר הקורונה

by מאגר מוחות ניהול אתר
6 months ago
1533 Views

סקרי דעת קהל ברחבי העולם: הציבור מרוצה מאופן הטיפול במשבר הקורונה

פרופ’ יצחק כ”ץ, מנכ”ל מאגר מוחות

מחבר הספר: “עם הסקר – מאחורי הקלעים של סקרים, פוליטיקה ועסקים“, 2020

   איציק כץ מאגר מוחות סקרים

סקרי דעת קהל רבים נערכים כיום ברחבי העולם אודות משבר הקורונה, חלקם סקרים אפידמיולוגים הנערכים גם בישראל על ידי גורמים שונים בהם משרד הבריאות, קופות החולים, צה”ל, מכון ויצמן ואוניברסיטאות, במטרה להבין ולמפות את ממדי המגיפה ואת מאפייניה, והם מנחים כיום את מקבלי ההחלטות, וחלקם סקרי עמדות ביחס לתפקודם של גורמי הממשל במשבר ובחינת ההשפעות שיש למשבר על הציבור .

סקרי העמדות מלמדים באופן גורף כי הציבור תומך במנהיגיו ובתפקודם במשבר הקורונה, כך בישראל וכך גם במדינות רבות מאוד ברחבי העולם.

מכון GALLUP INTERNATIONAL סקר בחודש מרץ 23,582 מרואיינים ב-28 מדינות שונות ובתשובה לשאלה: “האם אתה מסכים או לא מסכים כי הממשלה מטפלת היטב  בווירוס הקורונה?” נמצא כי בממוצע  62% מסכימים לכך ו- 32% אינם מסכימים לכך. שיעורי הסכמה גבוהים במיוחד נמצאו באוסטריה (88%), ברשות הפלסטינית (80%), הודו (83%), הולנד (79%), קוריאה (74%), ארמניה (73%), הפיליפינים (70%) ואיטליה (72%). שיעורי אי-הסכמה בולטים נמצאו בשלוש מדינות בלבד (מתוך 28 מדינות): תאילנד (76%), יפן (62%) ואקוודור (56%).

תפקודו של דונאלד טארמפ

תפקודו של הממשל האמריקאי בסקר זה זוכה לעמדה מעורבת: 42% מסכימים כי הוא מתפקד היטב ו-46% אינם מסכימים לכך. במסגרת סקר זה נסקרו 1,045 אמריקאים, כאשר בסקר מקיף יותר, של RECONNECT RESEARCH, נסקרו 3,749 אמריקאים, בימים הראשונים של חודש אפריל, ונמצא כי התמיכה הציבורית בתפקודו של הממשל הפדרלי מגיעה ל-60% למול העדר התמיכה בשיעור 40%. ממצאים אלו תואמים לשני סקרים קודמים בהיקפים דומים שנערכו על ידי מכון זה גם במהלך חודש מרץ. אגב, התומכים הבולטים (71% אחוזי תמיכה) בממשל הפדרלי הם: רפובליקנים, בני וחמישים ומעלה ובעלי השכלה תיכונית ומטה. שיעורי התמיכה בקרב הדמוקרטים הם 48% בלבד. סקר אחר שנערך בסוף חודש מרץ על ידי מכון PEW  העלה כי 45% תומכים בתפקודו של טראמפ ואילו 52% אינם תומכים בו. סקר עדכני יותר של PEW (12.4.20) מלמד על אכזבה גדלה מתפקודו: 54% חושבים שאינו נותן מענה כלכלי מספק לציבור הרחב ו-46% שכן, 55% חושבים שאינו מספק מענה הולם לצרכים של בתי החולים וצוותיהם ו-45% שכן, 57% שאינו מספק מידע אמין לציבור ו-45% שכן, 65% חושבים שהיה איטי מדי בתגובתו למשבר ו-34% שפעל בזמן ו-66% חושבים שהביקורת על תפקודו של טראמפ מוצדקת כאשר 33% שאינה מוצדקת. כצפוי, העמדות כלפי טראמפ בנושאים הנ”ל, נחלקות בין רפובליקנים המעניקים תמיכה לו ממוצעת של 80% לעומת הדמוקרטים בשעורי תמיכה של 20% בלבד.

שיעורי תמיכה נמוכים עוד יותר בתפקודו של טראמפ במשבר הנוכחי נמצא למכביר במדינות שונות ברחבי ארה”ב, כך במדינת ניו-יורק: 63% מתנגדים, 37% תומכים. גם במדינת מסצ’וסטס המתנגדים (70%) עולים בהרבה על התומכים (30%). 46% מתושבי פלורידה תומכים בצעדי טראמפ, 54% אינם תומכים בצעדיו. במקרים רבים הציבור מבחין בצורה ברורה בין הערכה, או אי-הערכה, לתפקודו של הנשיא האמריקאי, לבין הערכה רבה לתפקודם של גורמי ממשל אחרים, ובראשם מושלי המדינות. מושל מדינת ניו-יורק, אנדרו קומו, זוכה למשל ל-76% תמיכה ול-24% אחוזי התנגדות. סקרי MONMOUTH מלמדים כי התמיכה הממוצעת בתפקודם של מושלי המדינות השונות ברחבי ארה”ב היא אכן בשיעור של 72%.

covid19

ומה בישראל?

הממצאים בישראל תואמים למגמה התמיכה הגלובלית של הציבור בתפקודם של גורמי הממשל. בסקר “מאגר מוחות” שנערך בחודש מרץ עבור “שבת אונליין”, 55% מעניקים ציון של טוב וטוב מאוד לתפקודו של ראש הממשלה במשבר, 23% ציון בינוני ו-22% ציון גרוע וגרוע מאוד. הרוב (78%) מעניק לכן ציון בינוני ומעלה. ציונים דומים מעניק הציבור לתפקודו של משרד הבריאות (שלא במישור הפרסונלי):  53% מעניקים ציון של טוב וטוב מאוד לתפקודו של משרד הבריאות במשבר, 32% ציון בינוני ו-15% ציון גרוע וגרוע מאוד. הרוב (85%) מעניק לכן ציון בינוני ומעלה. אגב, הציבור הדתי (דתי לאומי וחרדי) מעניק את הציונים הטובים ביותר, הן לראש הממשלה והן למשרד הבריאות. הציבור הערבי מעניק לשניהם את הציונים הנמוכים יותר.

במהלך הטיפול במשבר הוחלט בישראל לאפשר לשירות הביטחון הכללי לבצע איכון סלולרי של חולי קורונה ושל מי שנחשפו אליהם, צעד הזוכה לא רק לתמיכה אלא גם להתנגדות בשל פגיעה אפשרית בפרטיות ובזכויות הפרט וחשש מזליגה או שימוש בנתונים שלא למטרה המוצהרת. תמיכה עקיפה במדיניות זו, נמצא בסקר המקיף שנערך כאמור על ידי  GALLUP INTERNATIONAL כאשר רוב הציבור, ממוצע של 75% ב-28 מדינות, השיב כי הוא מוכן להקריב חלק מזכויות הפרט שלו, אם זה יעזור למנוע את התפשטות הווירוס, ומיעוט של 19% ענה כי אינו מוכן לכך, ל-6% אין עמדה בנושא.

את התמיכה הרבה של הציבור בתפקודם של גורמי הממשל במשבר הקורונה ברחבי העולם, ניתן להסביר אולי כפשוטם: מרבית האנשים אכן מרוצים וכך הם גם מדווחים לסוקרים, בהנחה שאין להם סיבה ממשית לשקר. בניגוד להחלטה שלא לדווח לעיתים אמת בסקרי העדפות ובחירות פוליטיות או לנוכח שאלות בנושאים אישיים ואחרים המעוררים אי-נוחות. בנוסף, גם מי שאינם מרוצים מהטיפול בהיבטים שונים של המשבר, למשל הטיפול באוכלוסיית הדיור המוגן או היקף הבדיקות בישראל, עשויים עדיין להיות מרוצים מן הטיפול הכולל, כאשר יש מי שמנהיג (ראש הממשלה), יש מי שמנהל (מנכ”ל משרד הבריאות), מתקבלות החלטות, ורוב גדול מקרב הציבור אף מציית להן.

coronavirus1

 

במקרים שונים שביעות הרצון מהמנהיג או מהממשל מושפעת מאמונה דתית ומכוחו של האל להעניק מזור ולחזק הן את המנהיגים והן את המונהגים. אגב, לא רק להעניק “שכר” אלא גם “עונש”: סקר דעת קהל שנערך בירדן מראה כי רוב של 83% מהציבור מאמין כי ווירוס הקורונה הוא “עונש מאלוהים”.

לשביעות הרצון בסקרי דעת הקהל, תורמת ההכרה כי המשבר הינו אמיתי ומסכן חיים. רבים לכן חשים דאגה, חשש ואף פחד (לנוכח פגיעה בריאותית וכלכלית) וחשים כי אין זה העיתוי הנכון לביקורת נוקבת, אלא להיפך, יש להדחיקה ואולי להרחיקה למועד הנכון. כמאמר הקלישאה: “כאשר התותחים יורים – המוזות שותקות”. רבים סוברים כי לנוכח “מלחמה” יש להתלכד, לפעול ואף לגבות את מי שמנהיג או מנהל את המערכה. הביקורת מן הסתם תתעצם בחלוף הזמן, בישראל ובמדינות רבות אחרות, היא תלויה בין היתר בהתמשכות המשבר ובהיקף הנזקים המצטברים.

הן המבקרים והן התומכים מונעים לעיתים משיקולים ענייניים ולעיתים משיקולים פוליטיים, אף הם לגיטימיים. המקרה של דונלד טראמפ ממחיש היטב את המורכבות: סקרי דעת הקהל מלמדים על ביקורת רבה מצד הציבור על תפקודו במשבר, ועל רבים יותר המתנגדים למדיניותו מאשר התומכים בה. עם זאת, שביעות הרצון מושפעת, כפי שמלמדים הסקרים, לא רק מן המצב האובייקטיבי אלא גם מן העמדה הפוליטית-הסובייקטיבית, וזו מלמדת כי הרפובליקנים תומכים (אולי עדיין) בנשיא הרפובליקני, גם לנוכח הביקורת על מדיניותו ותפקודו.