מבט מעמיק על סקרים כחוות דעת משפטית

by מאגר מוחות ניהול אתר
8 months ago
559 Views

לא רבים יודעים זאת, אך סקר דעת קהל הוא כלי משפטי בעל חשיבות עליונה. רובנו מכירים את המונח, חוות דעת משפטית, אך לא רבים יודעים אך גם אינסטלטור שעוסק בתחום 30 שנה, נחשב עד מומחה בתחומו. חלילה שלא תחשבו שאנחנו מזלזלים באינסטלטורים, אך רצינו להבהיר נקודה שלא רק פרופסורים יכולים להיחשב מומחים.

בבתי המשפט ברחבי העולם, משתמשים בסקרי דעת קהל כראייה משפטית בקשת רחבה של תחומים. למשל, בתחום הקניין הרוחני וסימנים מסחריים משתמשים בסקרים כדי להבין את הלך הרוח של קהל הצרכנים. אך מעבר לכך, סקר מחקר כמותי משמש ראייה גם בתביעות ייצוגיות. המקרה המפורסם ביותר בישראל הינו “פרשת הסיליקון בחלב”, בפרשה זו אף נכתב מפורשות בהכרעת הדין, “…על רקע זה אפשר להבין את ממצאי הסקרים, הממחישים את עוצמת הפגיעה בצרכנים, ואת תגובתם הנפשית והרגשית לעובדות שהתבררו, וכל אלו חשובים להערכת הנזק”.

מה לדעת על סקרים כחוות דעת משפטית

במובן הרחב של המילה, סקר הוא למעשה אסופה של מגוון דעות שעובדו ונערכו למסמך אחד. המסמך הזה מורכב מנתונים סטטיסטיים ואובייקטיבים המשמשים סקרים ובתי משפטכחוות דעת משפטית. את הסקרים לא מציגים בבית המשפט כאסופה של נתונים סטטיסטיים, אלא, מתלווה אליהם עד מומחה אשר מנתח את דרכי איסוף ועיבוד הנתונים. אותו עד למעשה מנגיש את הנתונים לבית המשפט.

הסקר כשלעצמו לא יסייע לכם רבות כחוות דעת משפטית, מה שיכריע את הדין יהיה העד המתלווה לסקר דעת הקהל. העד המומחה צריך יהיה להוכיח כי המתודולוגיה ששימשה לאיסוף הנתונים הייתה ראויה. חשוב כי ניסוח השאלות יהיה רהוט ואובייקטיבי, כדי לשמור על הסקר כמחקר מדעי בעל מדדים מדידים, כזה שהינו מדעי ואינו תלוי בעמדות אישיות.
אנחנו לא יכולים להמחיש את החשיבות שהקפדה על אמצעי עריכת הסקר, סטייה קלה מהמקובל ומהמדעי תוביל, כנראה, לביטולו של הסקר כראייה משפטית. לכן חשוב מאוד לבחור בחברת סקרים בעלת מוניטין גבוה, כזו ששימשה בעבר בהצלחה בתיקים משפטיים.

אילו שימושים מקובלים בסקרים במשפט הישראלי

המשפט הישראלי הולך ומבסס את הערכתו בשנים האחרונות לסקרים ככלי משפטי. כיום, שופטים רבים למדו כיצד להתייחס לחוות דעת מקצועית המבוססת על סקרים ומחקרי שוק, והם רואים בהם ככלי אובייקטיבי וחיצוני שיכול לשפוך אור על נושאים ותחומים רבים.

התחומים בהם נפוץ שימוש של סקרים כראייה משפטית בדין הישראלי הם:

  • תביעות ייצוגיות
  • קניין רוחני וסימנים מסחריים
  • תביעות צרכניות
  • תביעות נזיקין
  • הוצאת דיבה ולשון הרע
  • מחלוקת עסקית
  • מחאות ציבוריות ומאבקים אזרחיים

במדינות מסוימות, למשל בקנדה, משתמשים בסקרים אף במשפטי הטרדה מינית ואונס. אך בארצנו אלו הם התחומים העיקריים שבהם משתמשים באופן תדיר בעדות מסוג זה.

דברים שחשוב לדעת על סקרים בבתי משפט

גם אם נרצה לא נוכל לדעת בכל הנקודות והדגשים שיש לשים לב אליהם בעת קיום של סקר המיועד לשמש ראייה משפטית, לצד מתן עדות של מומחה. אך אנו רוצים להתעכב דווקא על אותו אדם שיציג בעבורכם את התוצאות, הוא למעשה האדם המכריע בכל העניין. כיוון שהמומחה הוא זה שמנגיש את המחקר לבית המשפט, חשוב למצוא אדם אשר מנוסה במעמדים אלו. לא כל אדם המומחה בסקרים יודע להתבטא בצורה ציורית וסיפורית, אך עדיין להישאר ענייני ולהציג באופן מתועד ופרטני את הכלים המתודיים ששימשו לביצוע המחקר.

אך מעל לכל הדברים הללו, חפשו אדם אשר אתם מרגישים כי אתם יכולים לסמוך עליו. בסופו של דבר הוא עומד לייצג אתכם בבית המשפט בנושא מסוים.